Umbes aasta tühjana seisnud hoone Pärna tänaval, kus viimastel aastakümnetel asus õmblustootmine OÜ “Nirgi Servis”, mis suleti pärast õmblustöökoja üleviimist Narva, elustus selle aasta alguses uuesti – siin taasalustati villastest toodete järelvalmistamist.
“Nirgi Servis” omanik ja juhataja Gulzalina Zhehtunova ütles, et koostöös Norra firmadega alates 2006. aastast õmblesid nad lasteriideid, mida müüdi brändi “Laska Kidswear” all, valmistasid villaseid sussisid, sisetaldasid, salvrätte ja muid esemeid. Erinevatel põhjustel pandi see töö pausile, kuid nüüd on aeg villase viltimise suunda taaselustada.
– Eriti kuna meil on tootmispindasid, mida saab kasutada. Viltimise kogemus oli juba olemas ja partnerid näitasid huvi. Tootmist võib nimetada uueks, sest oleme välja töötanud uued tooted. Õnneks on Ida-Virumaal alles spetsialistid, kes suutsid mitte ainult unikaalseid masinaid käivitada, vaid ka neid niivõrd täiustada, et efektiivsus märkimisväärselt tõusis – suutsime loobuda mallidest, tõstes toodangu väljundit 70 protsenti, mis üllatas meie Norra firma “Tuva Tov” partnereid.
Taasalustasid koostööd.
“Tuva Tov” tegeleb tooraine tarnimise ja toodete turustamisega. Hiljuti tulid norralased Kohtla-Järve, et vaadata, kuidas tootmisprotsess kulgeb, ja arutada plaane.
– Selle äri alustasime 2013. aastal, – ütles üks “Tuva Tov” juhtidest Frode Tun, – kuid tookord oli tootmine Norras, veidi hiljem kolisime selle Kohtla-Järve, kus tootsime erinevaid tooteid kuni 2018. aastani. Seejärel suleti meie ettevõte, kuid jaanuaris alustasime uuesti, uue hooga. Varem oli sortimendis palju erinevaid tooteid ja erinevates värvitoonides. Nüüd oleme tootevalikut kitsendanud, otsustades keskenduda suurematele mahtudele. Toodang läheb suuremalt jaolt ekspordiks.

Alustasime istmekatetega, kuid on ka teisi ideid.
Gulzalina Zhehtunova,
“Nirgi Servis” omanik ja juhataja.
Tema kolleeg Lars Vermeskoog lisas, et liiguvad edasi, kuid järk-järgult, samm-sammult.
-Oleme rahul, et naasime Kohtla-Järve, sest “Nirgi Servis” on osutunud usaldusväärseks ja huvitatud partneriks, – selgitas ta. – Sellise toodangu müümine on üsna keeruline. Me töötame peamiselt fondide ja klubidega. Nüüd oleme alustanud koostööd ka ühe fondiga Eestis, samasuguse skeemi järgi nagu Norras, st aitame piiratud vastutusega inimesi. Kuidas see toimib? Saab teha oma brändi trüki istmekattele ja suured ettevõtted toetavad kliente, makstes neile pool või kogu summa. Näiteks järgmisel nädalal kohtume Frodega kahe suure naftafirmaga Norras, kellel on huvi meie toodete vastu.
Looduslikust villast istmekatted on kasutatavad igal pool – autodes, maal, suvilates, mägedel, kodudes, erinevates spordiklubides, eriüritustel. Meil on juba tellimus 2025. aasta FIS maailmameistrivõistluste korraldajatelt suusatamises, mis toimub Norra Trondheimis.

– Inimeste istumine võistlustel plastikpinkidel ei ole just kõige mugavam. Kuid kasutades meie istmekatteid, võivad pealtvaatajad tunda end soojalt ja mugavalt. Need on väga kerged, mis võimaldab neid vajadusel igale poole kaasa võtta.
Väike, kuid efektiivne
Praegu on tootmises hõivatud 4-6 inimest.
– Alustasime istmekatetega, kuid on ka muid ideid. Vaatame, kuidas läheb, mõtleme sortimenti laiendada, – märgib Gulzalina. – Võib-olla taaselustame lasteriiete tootmise, mis oli populaarne Eestis ja teistes riikides. Meile väga meeldib Norra vill, sellega on mõnus töötada. Siidjas, pehme, selline, milles tahaks lausa supelda.
Aasta lõpus jagas “Nirgi Servis” plaane samas hoones hotelli loomise kohta. Kas mõtlesite ümber?
– Ei. Ettevalmistusprotsess on käivitatud. Projekti peaks valmima märtsi lõpuks, – vastas Gulzalina. – Hotell on pikaajaline protsess, seega, seni kuni hoone tühjana seisab, otsustasime siin uue tootmise avada. Kui hotelliga kõik plaanitu teoks saab, siis kolime masinad uude kohta – otsime teise ruumi, ostame või võtame rendile.